Påsketræf 2016, skrevet af Jan Mertz 

Onsdag middag, campingvognen er pakket og klar til afgang til Falcks Campingklubs Påsketræf. Konen har været hele tjeklisten igennem og intet er glemt, hvis 3. verdenskrig skulle indfinde sig, så klarer vi os.

 Vi skal denne gang til Korsør. Campingpladsen som ligger ved den smukke Storebælts bro. Vi har ikke været der før, så det bliver spændende. Der kommer også et par nye vogne og besøger os. Det er altid spændende at møde nye folk i vores klub. Håber De falder godt til?

Køreturen er ikke lang for os, da vi kommer fra Odense, men det er dejligt at være ”on the road again”. Efter en lille time lander vi i Korsør og kan tjekke ind på Storebælt Camping & Feriecenter. Søde Lene står i receptionen og tager godt imod os.

 

Der er allerede ankommet nogle vogne fra klubben, så det er så skønt at mærke den varme velkomst, da dørene i campingvognene bliver åbnet og det er tid til en god krammer. Det er køligt og det blæser, men det er lige meget, med den varme velkomst.

Vognen kommer på plads og vi skal have rejst fortelt. Der er ikke tid til velkomstdrink, det er koldt, og det skal bare overstås, så vi kan få varme på. Så er det jo rart, at vi har ”hepper” på, som kan give gode råd og en hjælpende hånd.

Aftenen bliver hyggelig i varmt fortelt og hvilen falder over os. Nu skal der hygges.

Torsdag ankommer der flere vogne og vi står selvfølgelig klar til ”varm velkomst”. Folk har smil på læben og har taget den gode humør med, så det tegner til et godt træf. Vognene bliver gjort klar i løbet af dagen, mens andre går ture og nyder den skønne natur.

Vi skal have hejst vores klubflag. Der er standerhejsning, men vi har kun en flagstang? Formanden er ikke ankommet med flaget, så det må vente. Han ankommer næste dag og så lykkedes det.

Om aftenen bliver grillen tændt og det dufter af grillmad. Jeg ”tvinger” et glas rødvin i mig og nyder den friske luft. Livet er skønt. Vi bliver alle enige om, at spise hver for sig og så mødes i fælleslokalet til kaffe senere. To af vore skønne piger går i fælleslokale for at gøre klar til samling, men kommer triste tilbage, der var ikke noget varme, så der kunne vi ikke være, æv. Vi har ingen eskimoer med i klubben så vi mødes alle i vores fortelt, ikke så stort, men der blev varme og vi fik hygget, drukket kaffe, en lille øl og grinet. Der er altid plads til en til. Ooooh, …var lige ved at glemme, …… og vi fik flødeboller … yes.

Det bliver fredag og de sidste vogne ankommer. Også vores flag ankommer, så vi holder standerhejsning og får en lille en. Selv om det ikke er sommer, er der godt humør og smil over det hele. Der bliver arrangeret tur til et campingcenter i Slagelse, for dem der har lyst. Nogen havde været der før, så det blev en gåtur ved den ”den store bro”. Vi er også heldige, at der er hunde med på træffet som skal luftes, og det trækker os andre med ud, dejligt.

Lørdag er en skøn dag med sol. Vi skal have fælles påskefrokost om aftenen, så jeg ”pakker” tre skønne piger i bilen, nu skal der handles. Here We Come, Bilka Slagelse. Der bliver handlet til den store guldmedalje og tiden løber. Vi skal hjem til campingpladsen, for der er arrangeret foredrag kl. 14:00.

Vi skal mødes med Flemming, som er ”Campingfatter” og ejer af Storebælt Camping og

Feriecenter. Han skal guide os rundt omkring Storebæltsbroen og fortælle historien om byggeriet af broen igennem 10 år. Alle fra klubben er med og vi har vejret med os. Flemming er en rigtig god fortæller.

 

To broer og en tunnel udgør den 18 km lange, faste forbindelse over Storebælt. Anlægsarbejdet på Storebælt fandt sted fra 1988-1998. Motorvejen over Storebælt blev åbnet 14. juni 1998, mens jernbanen åbnede året forinden,1. juni 1997. De samlede anlægsomkostninger for hele Storebælts projektet beløb sig til 21,4 mia. i 1988-priser.

Phy-ha, der var mange oplysninger, men sindssygt spændende. Tak til Flemming for en god tur. De fleste havde ømme ben, så vores campingvogne kaldte på os. Vi kunne slappe af og få en kop kaffe.

 

 

Tiden nærmer sig vores påskefrokost, så mange mødtes i køkkenet for at forberede den indkøbte mad. Det var rigtig hyggeligt og humøret var højt. Selv dem der ikke var vant til at stå i et køkken, stod forrest i køen, jamen, hvad sker der dog? ... herligt. Desværre så konerne det! Jeg må sige, i ordets bogstaveligste forstand, … der var røg i køkkenet. Der var så meget hjælp på så, wupti, så var der påskefrokost. Det var en dejlig aften med god mad, grin, Falck historier, hønseføder og gulerødder og der var ingen der blev ”Tyre Tosset.”

Søndag blev nedtagning af fortelt, de lover regn!! Der bliver snakket på kryds og tværs, gået ture og bare hygget. Om aftenen mødes vi igen i fælleshuset og spiser rester og lidt medbragt mad. Ja, jeg må sige, kan man ikke lide at grine, så skal man ikke deltage her. Tak for endnu en dejlig aften.

Mandag er hjem-rejse-tid, og vi tager afsked. Vi sidder begge to i bilen med smil på læben, på vej over Storebælt. Det var da et godt træf og hold da op, hvor er vi blevet kloge på ”Den Store Bro”.

Mange Falckcamping hilsner, Jan Mertz :-)